هفته سلامت گوارش سال 1395 "تغذیه، گوارش، سلامتی"

انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران هفته سلامت گوارش سال 1395 را از تاریخ 2 لغایت 9 خرداد ماه برگزار می نماید.


پوستر                بروشور


برنامه هفته سلامت گوارش ما شامل سمینارهای علمی، مقاله های علمی در روزنامه ها، مجلات، سایت های خبری و مصاحبه با رادیو و تلویزیون برای اطلاع رسانی به عموم مردم انجام می شود. پوستر و جزوه در بین مردم در 10 استان کشور، از جمله:

همکار گرامی؛

در دوره زمانه حال سوالاتی در ارتباط بین غذا خوردن و ارتباط آن با علائم دستگاه گوارش مطرح می گردد. بهترین مثال آن بیماری سلیاک می باشد که یک درصد جمعیت درگیر آن می شوند که در این بیماری آسیب دستگاه گوارش به دنبال مداخله با گلوتن غذایی که یک پروتئین در گندم است اتفاق می افتد. اخیراً ترم حساسیت به گلوتن غیرسلیاکی مطرح می شود که بیش از 10 درصد افراد جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

آلرژی غذایی که خیلی شایع است در جامعه بالای 40 درصد افراد را به خود اختصاص می دهد که علائمی شبیه سندروم روده تحریک پذیر دارند. جالب تر از آن این است که مطالعات جدید نشان می دهد بیماران با علائم سندروم روده تحریک پذیر هنگامی که تغذیه با غذاهای فودمپ (اولیگوساکارید ها، دی ساکاریدها، منوساکاریدها و پولیول)، تغذیه بدون گلوتن یا پروبیوتیک اثرات سودمندی دارند اما یک سردرگمی بین پزشکان و افراد عادی در یک عنوان از آلرژی غذایی و عدم تحمل غذا وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.حامیان ما:

​​​​​​​